Rynek

Spółka Lokum Deweloper prowadzi działalność na dwóch największych, zaraz po Warszawie, rynkach deweloperskich w Polsce – we Wrocławiu i w Krakowie. Oba miasta to ważne ośrodki akademickie, w których kształcą się studenci z całej Polski i zza granicy. To także największe centra usług dla biznesu. Ze względu na świetny dostęp do wykwalifikowanej kadry, swoje siedziby zakłada tu coraz więcej firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO, SSC, ITO, R&D). Kraków i Wrocław stanową ważne punkty na turystycznej mapie Polski. Liczba miejsc noclegowych oraz aparthoteli wciąż się powiększa. Oba miasta cechuje także stały rozwój oferty mieszkaniowej na rynku pierwotnym

Lata 2012-2017 na rynku pierwotnym we Wrocławiu charakteryzuje systematyczny wzrost sprzedaży lokali. Rok 2017 r. był przy tym najlepszym okresem dla branży deweloperskiej we Wrocławiu od zakończenia kryzysu finansowego. W roku 2018 nastąpiło wyhamowanie sprzedaży mieszkań, co skutkowało odnotowaniem spadku liczby sprzedanych mieszkań r/r. We Wrocławiu istotną grupę nabywców stanowią inwestorzy kupujący lokale na wynajem oraz rodziny chcące podnosić standard zamieszkania i poszukujące mieszkań trzypokojowych oraz większych. Lokum Deweloper jest wiceliderem pod względem sprzedaży mieszkań we Wrocławiu*.

Podobnie jak we Wrocławiu, również w Krakowie po rekordowym 2017 r. nastąpiło spowolnienie koniunktury w 2018 r. Krakowski rynek mieszkaniowy jest rozdrobniony, chociaż w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost znaczenia dużych inwestycji deweloperskich. Powoli rośnie także średnia powierzchnia nabywanych lokali. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3- pokojowe oraz te, które kupowane są w celach inwestycyjnych. 

Zgodnie ze strategią Grupy, Zarząd Lokum Deweloper planuje utrzymywać wysoki udział Spółki we wrocławskim rynku pierwotnym oraz pozycję lidera w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie. Rozwój Grupy odbywać się będzie także poprzez systematyczne poszerzanie oferty oraz powiększanie banku ziemi w stolicy Małopolski.

 

 

*wyliczenia na podstawie raportów spółek giełdowych dotyczących wielkości sprzedaży lokali w 2018 r.