Rynek

Spółka Lokum Deweloper prowadzi działalność na dwóch największych, zaraz po Warszawie, rynkach deweloperskich w Polsce – we Wrocławiu i w Krakowie. Oba miasta to ważne ośrodki akademickie, w których kształcą się studenci z całej Polski i zza granicy. To także największe centra usług dla biznesu. Ze względu na świetny dostęp do wykwalifikowanej kadry, swoje siedziby zakłada tu coraz więcej firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO, SSC, ITO, R&D). Kraków i Wrocław stanową ważne punkty na turystycznej mapie Polski. Liczba miejsc noclegowych oraz aparthoteli wciąż się powiększa. Oba miasta cechuje także stały rozwój oferty mieszkaniowej na rynku pierwotnym oraz wzrost liczby sprzedanych mieszkań r/r

Lata 2012-2017 na rynku pierwotnym we Wrocławiu charakteryzuje systematyczny wzrost sprzedaży lokali z poziomu 5,4 tys. sztuk w 2012 r. do poziomu 12,1 tys. sztuk w 2017 r.* Rok 2017 r. był przy tym najlepszym okresem dla branży deweloperskiej we Wrocławiu od zakończenia kryzysu finansowego. Rekordowej sprzedaży towarzyszył wzrost transakcji gotówkowych. Istotną grupę nabywców stanowili inwestorzy kupujący lokale na wynajem oraz rodziny chcące podnosić standard zamieszkania i poszukujące mieszkań trzypokojowych oraz większych. Lokum Deweloper jest wiceliderem pod względem sprzedaży mieszkań we Wrocławiu**. Zarząd szacuje, że udział Spółki we wrocławskim rynku pierwotnym wynosi obecnie 8%***.

Podobnie jak we Wrocławiu, rynek mieszkaniowy w Krakowie stale rośnie. W 2017 r. sprzedano tu 13,8 tys. mieszkań, czyli o prawie 16% więcej niż w roku 2016*. Był to najwyższy wynik w ciągu ostatnich lat. Krakowski rynek mieszkaniowy jest rozdrobniony, chociaż w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost znaczenia dużych inwestycji deweloperskich. Powoli rośnie także średnia powierzchnia nabywanych lokali. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3- pokojowe oraz te, które kupowane są w celach inwestycyjnych. 

Zgodnie ze strategią Grupy, Zarząd Lokum Deweloper planuje utrzymywać wysoki udział Spółki we wrocławskim rynku pierwotnym oraz pozycję lidera w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie. Rozwój Grupy odbywać się będzie także poprzez systematyczne poszerzanie oferty oraz powiększanie banku ziemi w stolicy Małopolski.

 

 

*na podstawie danych opublikowanych przez REAS

**wyliczenia na podstawie raportów spółek giełdowych dotyczących wielkości sprzedaży lokali w 2017 r.

***wyliczenia na podstawie danych opublikowanych przez REAS